GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞUNDA BİR İLK OLAN

GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU 18 YAŞ ALTI GENÇLER TÜRKİYE ŞAMPİYONASI TAMAMLANDI

 

Adana Valiliği, Adana Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Pozantı Kaymakamlığı, Pozantı Belediyesi, Pozantı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Adana Geleneksel ve Atlı Okçuluk Spor Kulübü, Kabac Hatun Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü, Dokuz Tuğ Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Derneği, Okçular Vakfı ve TÜGVA Adana tarafından ortaklaşa olarak Adana'nın Pozantı ilçesinde gerçekleştirilen ve Türkiye'de kendi alanında bir ilk olan "Geleneksel Türk Okçuluğu 18 Yaş Altı Gençler Türkiye Şampiyonasını" tamamladık çok şükür.

Müsabakaları yöneten ve aynı zamanda Adana’nın geleneksel ve atlı okçuluktaki ilk antrenörü olan Erhan Uzman, "Peygamber efendimizin sünneti, atamız Metehan ve sonraki büyüklerimizin emaneti olan geleneksel Türk okçuluğunu olması gereken noktadan daha yükseğe koyabilmek adına bir etkinlik icra ettik. Federasyon başkanımız ve devletimizin de destekleri ile Türkiye’de bir ilk ile organizasyonumuzu tamamladık. Devam eden süreçte farklı plan ve projelerle milletiniz ve camiamıza hizmet etmeye devam edeceğiz" dedi.

Bu güzel günde bizleri yalnız bırakmayarak yanımızda olan Federasyon Başkanımız Sayın Cengiz TOKSÖZ'e, etkinliği yapmamızda en fazla desteği sunan Pozantı Kaymakamımız Sayın Muammer SARIDOĞAN'a, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Abdulkadir ATAŞBAK'a, etkinlik süresince yanımızda olan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürümüz Halit YILMAZEL'e, tüm taleplerimize zamanında destek olan Spor Servisi Şefimiz Hanifi ALTUN'a, saha altyapısı, ikramlar vs süreçte bizleri yalnız bırakmayan Pozantı Belediye Başkanımız Sayın Mustafa ÇAY'a, misafirlerimizin sabah kahvaltıları ve alt yapıya desteklerinden dolayı Yüreğir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet KOCAİSPİR'e, Yüreğir Belediye Başkan Yardımcımız Murat BİLAL'e, konaklama vb süreçler ve manevî destekleri ile bizleri yalnız bırakmayan Pozantı İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hüdaverdi YILDIZ'a, TÜGVA Adana İl Başkanımız Av. Emrah SANCAR'a, ödül töreni ve öncesinde aramızda olan Karataş Belediye Başkanımız Necip TOPUZ'a, her aradığımda en kalbi hisleri ile fikir telakkisinde bulunan ve hedefleri temin etmemize yardım eden Okçular Vakfı Spor Müdürü Cüneyt ÖZTAN'a, sahanın hazırlanmasında neredeyse tek başına hazırlık yapan öğrencim, yoldaşım, kardeşim Ramazan BORAN ve Ramazan ZAĞIL'a, Kabac Hatun Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Başkanı Emel ÖZDEŞ hanımefendiye, Pozantı Belediyesi Özel Kalemden Erdinç beye, tüm belediye personeline, yemek ikramlarına sponsor olan ve misafirlerimizi ağırlayan Toroslar Dinlenme Tesisleri, Pala Restaurant ve Tatlıcı Köse'ye, bedelsiz olarak su ikram eden Hayat Su ve Alpin Su Fabrikalarına, büyüklerimize hediye etmek üzere bizlere tesbih hediye eden Osmanlı Tesbihciliğe, hediye edilecek yayları yapan kemanger Serdar ARSLAN'a, yay çantası ve türdeşleri hediye eden Berka Okçuluk (Sivas) ekibine, birincilere hediye edeceğimiz okları yapan Tirzen Bekir BÜYÜKSINDIR'a, ikinci ve üçüncülere hediye edilecek okları yapan Tirzen Şaban ÜNÜR'e, menzil derecelerine giren gençlere menzil oku hediye eden Tirzen Mehmet YAZGAN'a, bizi bir an yalnız bırakmayan Pozantı Emniyet mensuplarına, yalnız kaldığım anlarda beni yalnız bırakmayarak destek olan federasyonumuz yönetim kurulu üyeleri ve çok daha ötesinde ağabeylerim Ömer KOÇ, Veysel DURMAZ ve Varol TÜRKOĞLU'na, menzil atışlarını tamamen kendileri organize eden Ömer ÇAĞLAYAN, Bekir BÜYÜKSINDIR, Hasan ARSLAN, Fatih YILDIZ ve Ersin EKER'e, asılan afişleri bedelsiz yaparak bizimde tuzumuz olsun diyen Baysallar Ofset sahibi Yunus BAYSAL ve Mavi Tabela sahibi eski öğrencimiz Osman KESTEK'e en içten teşekkür ve şükranlarımı sunarız.

Ayrıca bir davetimizle İzmir' den gelerek bizleri yalnız bırakmayan, "Okla Yükselen Millet" adlı konferansı bizlere vererek içimizdeki milli tarih ve okçuluk aşkını kamçılayan, "Gençlerimize kendi tarihimizi öğretmeli, ata sporumuzu unuttutmamalıyız" diyerek yanımızda olan Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan GÖKSU hocamıza çok ama çok teşekkür ederiz. İyi ki bizimle oldunuz ve iyi ki bu tadına doyulmaz sohbet ile bizleri aydınlattınız.

Bu müsabakada eksikliklerimiz yada öngöremediklerimiz olmuştur. Lakin beşeriz ve derslerimizi aldık. Federasyonumuzun müsadeleri ile senelere gençlerimiz için daha güzel ve iyi kurgulanmış bir etkinlik yapmak niyetindeyiz. Eksiklerimizi affetmeniz temennisi ile, bu kadar güzel insanin bir araya geldiği bir etkinliğe ev sahipliği yaptığımız için gururluyuz.

Belemedik Tabiat Parkı'nda 45 ilden 350 sporcunun katıldığı etkinlik sona erdi. Sporcular, 7 kategoride düzenlenen şampiyonada okla hedefi vurarak dereceye girmek için mücadele etti.

Şampiyonada karma minikler kategorisinde İsmail Kahraman birinci, Mehmet Efe Çağlayan ikinci, Utku Kandemir üçüncü oldu.

Yıldız erkekler kategorisinde Emirhan Kavala birinci, Talha Koç ikinci, Mehmet Çağatay DOĞAN üçüncü oldu.

Yıldız kızlar kategorisinde Hacer Süreyya Vatan birinci, Gökçe Azra Bayır ikinci, Meryem Bengüsu Kaytaz üçüncü oldu.

Gençler menzil kategorisinde ise Muhammed Ali Temel birinci, Mustafa Yalçın ikinci, Yasemin Temel üçüncü oldu.

Genç erkekler kategorisinde Muhammed Ali Temel birinci olurken, Ahmet Üçler ikinciliği, Hüda Özayaz üçüncü oldu.

Genç kızlar kategorisinde ise Tuana Kargın birinci, Gizem Kula ikinci, Miray Saka üçüncü oldu.

Takımlar kategorisinde de Göktuğ Geleneksel Okçuluk birinci, Okçular Vakfı ikinci, Tarsus Kutalmışoğlu Geleneksel ve Atlı Okçuluk Spor Kulübü üçüncü oldu.

Dereceye girenlere madalya, kupa ve çeşitli hediyeler verildi.

Bizleri yalnız bırakmayarak destek veren Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu Başkanımız Cengiz Toksöz, yarışma sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde düzenlenen yarışmalara federasyon olarak destek vererek ata sporunu ülke çapına yaymayı amaçladıklarını belirtti.

Okçuluğa ilgi gösteren gençlere teşekkür eden Toksöz, "Bu gibi organizasyonların Türkiye genelinde yayılarak okçuluğumuzun gelişmesine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Dereceye giren ve giremeyen tüm sporcularımıza hayatları boyunca başarı diliyorum." dedi.

Müsabakada dereceye giren sporculara verilen ödüller aşağıdaki gibidir,

 

KARMA MİNİKLER KATEGORİSİ

Birinciye, Kitap, yay, 12 adet ok, madalya ve takımı için kupa

İkinci, Kitap, yay çantası, 6 adet ok, madalya ve takımı için kupa

Üçüncü, Kitap, tirkeş, 6 adet ok, madalya ve takımı için kupa

 

YILDIZ BAYANLAR KATEGORİSİ

Birinciye, Kitap, yay, 12 adet ok, madalya ve takımı için kupa

İkinci, Kitap, yay çantası, 6 adet ok, madalya ve takımı için kupa

Üçüncü, Kitap, tirkeş, 6 adet ok, madalya ve takımı için kupa

 

YILDIZ BAYLAR KATEGORİSİ

Birinciye, Kitap, yay, 12 adet ok, madalya ve takımı için kupa

İkinci, Kitap, yay çantası, 6 adet ok, madalya ve takımı için kupa

Üçüncü, Kitap, tirkeş, 6 adet ok, madalya ve takımı için kupa

 

GENÇ BAYANLAR KATEGORİSİ

Birinciye, Kitap, yay, 12 adet ok, madalya ve takımı için kupa

İkinci, Kitap, yay çantası, 6 adet ok, madalya ve takımı için kupa

Üçüncü, Kitap, tirkeş, 6 adet ok, madalya ve takımı için kupa

 

GENÇ BAYLAR KATEGORİSİ

Birinciye, Kitap, yay, 12 adet ok, madalya ve takımı için kupa

İkinci, Kitap, yay çantası, 6 adet ok, madalya ve takımı için kupa

Üçüncü, Kitap, tirkeş, 6 adet ok, madalya ve takımı için kupa

 

GENÇLER LİMİTLİ YAY MENZİL KATEGORİSİ

Birinciye, Kitap, yay, 1 adet menzil oku, madalya ve takımı için kupa

İkinci, Kitap, yay çantası, 1 adet menzil oku, madalya ve takımı için kupa

Üçüncü, Kitap, tirkeş, 1 adet menzil oku, madalya ve takımı için kupa

 

TAKIMLAR KATEGORİSİ

Birinci olan takıma, Kitap, 12 adet ok, madalya ve takımı için kupa

İkinci olan takıma, Kitap, 6 adet ok, madalya ve takımı için kupa

Üçüncü olan takıma, Kitap, 6 adet ok, madalya ve takımı için kupa