GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU BÖLGE LİGLERİ BAŞLADI

 

Geleneksel Türk Okçuluğunun daha büyük kitlelere tanıtımı ve bu sporla ilgilenen dernek ve kulüplerin desteklerinin arttırılması amacıyla kurulan Getok Bölge Ligleri, Türkiye genelinde 69 dernek ve kulübün oluşturduğu 86 takımın katılımı ile bu hafta sonu tüm heyecanı ile başladı. 

 

Adana ilinden Adana Geleneksel ve Atlı Okçuluk Spor Kulübü, Kabac Hatun Geleneksel Okçuluk Derneği, ASP Adana Sevgi Evleri Geleneksel Okçuluk Takımı, Pozantı Dokuz Tuğ Türk Okçuluğu Takımı ve Şehit Zafer Sabancı Anadolu Lisesi Geleneksel Okçuluk Takımının katıldığı ligin ilk hafta karşılaşmalarının sonuçları www.getok.net adresinde yayınlandı.

 

İlk hafta karşılaşmaları Pozantı ilçesinde icra edilirken, müsabaka sonuçlarına göre Adana Geleneksel ve Atlı Okçuluk Spor Kulübü kendi evinde Kabac Hatun Geleneksel Okçuluk B Takımını 210'a 126, Kabac Hatun Geleneksel Okçuluk A Takımı deplasmanda Şehit Zafer Sabancı Anadolu Geleneksel Okçuluk Takımını 163'e 102, ASP Adana Sevgi Evleri Geleneksel Okçuluk Takımı ise deplasmanda Pozantı Dokuz Tuğ Türk Okçuluğu Takımını 147'ye 110 mağlup etti. 

 

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Adana İl Temsilcisi ve Adana'nın ilk kulübü olan Adana Geleneksel Okçuluk Kulübü Başkanı Erhan UZMAN "Kış ligleri eski dönemlerde de gelenekti. Geleneksel okçuluk kış dönemlerinde durma noktasına geliyor. Bölge Ligleri vasıtasıyla kış döneminde de geleneksel okçuluk aktiviteleri devam edecek. Ayrıca kulübümüz yoğun çalışmalar sonucunda Geleneksel Türk Okçuluğu Bölge Ligleri Türkiye Finalini Adana' ya almayı başardı ve bundan dolayı gerçekten çok gururluyuz. Devletimiz ve belediyemizin destekleri ile bu süreçten Adana olarak alnımızın akıyla çıkacağız. Böylece Adana Türk okçuluğunda da lider kent olma yolunda ilerleyecek. Geleneksel okçuluk adına Adanamızda federasyonumuz ve kulübümüz ile ve ülkemizde de Sayın Cumhurbaşkanımız ve diğer illerdeki okçuluk sevdalıları ile ciddi atılımlar yapılırken camiamız adına en büyük sıkıntı eğitim almadan bu işte kendisini eğitimci olarak lanse eden kimseler yaratmakta, eğitimsiz kişiler sporcu eğittiğini iddia ederek ata sporumuza ihanet etmektedirler. Geleneksel okçuluğa gönül vermiş kişilerin eğitim alacakları kurumları tespit ederken yetkili antrenörlük belgelerinin olup olmadığına, eğitim veren kurumun resmi bir yapısı olup olmadığına dikkat etmeleri gerekmektedir. Zira pek çok donanımsız kişi ve kurum eğitim verdiğini iddia etmekte, resmi yapısı olmayan kişiler ise dernek yada kulüp olduğunu iddia etmektedir." dedi.

 

Karşılaşmaların iki hafta da bir yapılacağı ligin, ikinci hafta karşılaşmaları ise  25 Kasım 2018 günü yapılacak olup 6 ay sürecek liglerin Türkiye Finali mayıs yada haziran ayında Adana ilinde icra edilecek."""

Etkinliğimizi ziyaret ederek ve Pozantı Kapalı Spor Salonunu tahsis ederek bizleri mutlu eden Pozantı İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hüdaverdi YILDIZ beyefendiye, Adalet ve Kalkınma Partisi Pozantı İlçe Başkanı Yusuf ARISOY beyefendi ve ekibine, sürpriz bir şekilde öğlen yemeği ve çay ikramı ile bizleri onore eden Pozantı Belediye Başkan Aday Adayı Ömer AKÜN beyefendiye, ulaşım için gönüllü olarak araç tahsis eden Seyhan Belediyesine ecdad yadigarı ata sporumuza sahip çıktıkları için özellikle teşekkür ederiz.

Altı takım liderine beyan ettiğimiz üzere bu müsabakalarda en fazla sayı atan 18 yaş altı sporcuya madalya vererek kitap hediye ettik. Şehit Zafer Sabancı Anadolu Lisesi GETOK takımı adına yarışan sporcumuza madalyasını Adalet ve Kalkınma Partisi Pozantı İlçe Başkanı Yusuf ARISOY beyefendi verdi. Sporcumuzu tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Bu hususun sizler tarafından kamu oyuna duyurulması bizler için çok önemli. Zira Adana'da mevcut pek çok ekip ekonomik olarak hiçbir destek görememekte ve gerek eğitim gerekse gelişim anlamında tüm giderleri imece usulü kendileri karşılamaktadırlar.