GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU 18 YAŞ VE ALTI GENÇLER BÖLGE SALON ŞAMPİYONASI

 

Adana Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda Seyhan İlçe Spor Müdürlüğü, Kabac Hatun Geleneksel Okçuluk Derneği ile Adana Geleneksel ve Atlı Okçuluk Spor Kulübünün 16 Mart 2019 tarihinde "Çanakkale Zaferi ve Şehit/Gazilerimiz Anısına" ortaklaşa düzenleyeceği "GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU 18 YAŞ ALTI GENÇLER BÖLGE SALON ŞAMPİYONASI" na tüm halkımız ve geleneksel okçuluk camiası davetlidir.

 

Etkinliklerde dereceye giren tüm sporculara "Adana Havacılık Spor Kulübü" tarafından hediye olarak ücretsiz yamaç paraşütü uçuşu yaptırılacaktır.

 

Etkinlik Saati        : 10.00

Etkinlik Tarihi     : 16 Mart 2019 Cumartesi

Yer                          : Nihat Geven Spor Kompleksi Seyhan/ADANA

 

Etkinliğimizle alakalı olarak sportif ve davranışsal kurallar aşağıda tarafınıza sunulmuştur.

 

 

I. GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU

18 YAŞ ALTI GENÇLER ADANA SALON ŞAMPİYONASI

UYULMASI GEREKEN KURALLAR LİSTESİ

 

 

 

Değerli Geleneksel Türk Okçuluğu Ailesi,

Aşağıda metin halinde derlenen kurallar etkinliğimizdeki kalite ve ahengi olumlu yönde etkilemesi maksadıyla hazırlanmıştır. Ve ancak ve ancak sizlerin desteği ile başarıya ulaşabilir.

 

Söz konusu kurallar etkinlik süresince uyulması zorunlu hususlardan oluşmaktadır.

 

 1. Ekiplerde oluşabilecek her türlü olumsuz durumdan ilgili ekibin çalıştırıcısı asli olarak sorumludur.
 2. Etkinlik alanında ve konaklanan mekânlarda sigara, tütün ve türevi maddenin kullanılmamasına, alan dışında da sporculardan uzakta kullanılmasına, gizlice içilmesine hassasiyet ile dikkat edilmelidir.
 3. Etkinlik alanı içinde tabiat varlıkları olduğu için alan temizliğine hassasiyet ile dikkat edilmeli, alan dışında ateş vb yakılmamalı, yakılan ateşler söndürülmeli, çevrede çöp vb madde bırakılmamalıdır. Mümkünse çöp poşetleri ile gelinmesi rica olunur.
 4. Etkinlik süresince kural ve kaidelere uymayanlar görevlilerce uyarılacak, ikazlara uyulmaması durumunda ise söz konusu ekip diskalifiye edilecektir.

 

 

I. GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU

18 YAŞ ALTI GENÇLER ADANA SALON ŞAMPİYONASI

SPORTİF KURALLAR LİSTESİ

 

 

 1. Düzenlenecek olan etkinliğin üstlenicileri Seyhan İlçe Spor Müdürlüğü, Kabac Hatun Geleneksel Okçuluk Derneği ile Adana Geleneksel ve Atlı Okçuluk Spor Kulübü Derneğidir. Etkinliğin birincil amacı “Geleneksel Türk Okçuluğunu” araştırarak geliştirecek ve gelecek nesillere aktarmada anahtar görev üstlenecek olan gençleri ata sporuna özendirmek ve teşvik etmek, Adana ilinde bu konuda gençler için etkinlik düzenlemek.
 2. Müsabakaya bireysel ve takım halinde katılım yapılabilir.
 3. Yarışmada geleneksel kostüm veya sportif kıyafet zorunludur. (Eşorfman, tshirt, sweatshirt, geleneksel kostüm, spor ayakkabı, çarık)
 4. Kullanılacak yayların geleneksel tip olması gerekmektedir.
 5. Ahşap oklar kullanılacaktır.
 6. Pencereli yay, karbon/alüminyum ok ve plastik tüy kullanımı yasaktır.
 7. Yarışmacıların okların üstüne isim yazması gerekmektedir.
 8. Yarışma alanında sigara içilmesi kesinlikle yasaktır.
 9. Bireysel katılan sporcular müsabaka anında başka bir ekibe sporcu olarak aktarılamaz.
 10. Takımlar yarışmasına katılabilecek ekipler üç (3) asil, bir (1) yedek ve bir (1) çalıştırıcı olmak üzere 5 kişiden oluşacaktır.
 11. Sporcular Minikler (01.04.2008 ve sonrası doğanlar), Yıldızlar (01.04.2005 - 31.03.2008 tarihlerinde doğanlar), Gençler (31.03.2001 - 01.04.2005 tarihlerinde doğanlar) olmak üzere üç farklı kategoride yarışacaktır. Takımlar bazında müsabakalar antrenör tercihinde göre karma şeklinde olup, kız ve erkek sporcular aynı ekipte yaş sınırı olmaksızın yarışabilecektir. Atış sıralaması Minikler, Yıldızlar ve Gençler şeklinde olacaktır.
 12. Müsabakalarda sabit puta ve balon patlatma (yumurta atışına atfen) olmak üzere iki farklı etap olacaktır. Hedefler "Gençler" 18 mt, "Yıldızlar" 15 mt, "Minikler" 12 mt mesafede yer alacaktır.
 13. Bireysel yarışmalar sabit puta ise 9 ok ve 3 setten, balon olan puta ise 9 ok ve 2 setten oluşacaktır. Toplam 5 set 45 ok olacak. Her 9 okluk bir set için 180 sn süre tutulacak, Bu sürede atış tamamlayamayan sporcular kalan oklarını atmayacaktır. Atanların isabet alan en yüksek okları geçersiz sayılacaktır.
 14. Puanlama; cemş-i puta ve gırtlak 3, orta göbek 2 ve putada kalan diğer kısımlar 1 puan şeklinde olup, balon olan hedefe isabet eden ok belirtilen şekilde hesaplanacak olup, yalnızca balona isabet etmesi durumunda +5 puan kazandıracaktır. Balona ok isabet etmesinden sonra kalan oklar putaya atılacak ve alınan puanlar genel toplama dahil olacaktır. (Her putada her grupta sadece bir balon olacak. İlk vuran +5 puan alacaktır.)
 15. Toplam puan; her iki kategoride dört sette atılan sayılar toplanarak hesaplanacaktır.
 16. Takımlar bazında yarışacak ekipler; takım adına yarışan sporcuların puanlarının toplanması sonucunda toplam puanı en yüksek olan ilk 3 takımın 18 metre sabit putaya her sporcuda 9 ok olacak şekilde 1 set atış yapması usulü ile olacaktır. Puanlama madde 8’de anlatılan şekilde olacaktır.
 17. İtirazlar puta hakemi ve başhakem tarafından değerlendirilecektir.
 18. Kayıt kabulü başvuru sırasına göre olacak olup, kayıtlarınızı müsabakadan 7 gün öncesinde kontrol ediniz.
 19. Etkinliğe yalnızca Adana, Mersin, Maraş, Osmaniye, Hatay illerinden gelecek katılımcılar katılabilecektir.